Kimonkylä 
« Takaisin | Sijainti | Kimonkylän taidekoti |  | KESÄTEATTERI 2010 | MUISTOLAATAN PALJASTUSJUHLA 18.5.08 | Sananparsia Lapinjärveltä, Lapinjärveläisistä ja vähä naapureistakin, | Nuorisoseura | Kesäteatterimuistoja kuvin | Kylän historiaa | Palvelut | Ajankohtaista | Keskustelu | på svenska
Sijainti
Ajankohtaista

 

KIMONKYLÄ sijaitsee LAPINJÄRVEN kunnassa Itä-Uudellamaalla, aivan Kymenlaakson rajoilla. Toisaalla kylä rajoittuu myös Päijät-Hämeeseen. Muutama vuosi sitten uusittua leveäkaistaista VT 6 ajellen on helppo kulkea ja pääsee nopeasti perille.

- Kimonkylään on Helsingistä noin 110 km, eli noin tunnin ajomatka.

- Idän suunnasta tullen kylän on rajanaapurina Kouvolan kaupunki, matkaa kaupungin ydinkeskustasta kertyy 30 km joka ajassa tekee reilun 20 min.

- Lahdesta matkaa kertyy kylälle n. 60 km joka autolla huristellen ja ajassa mitattuna on        50 minuuttia.                                                                                                                                                                                                  - Loviisaan ja päinvastoin matkan pituus on 40 km ja on aikaraudalla mitattuna puolisen tuntia.  

Kuva VT 6 Kimonkylän keskustan kohdalta Kouvolan suuntaan. 

Tievalopylväiden välissä, takana näkyvä talo on jo Kouvolan kaupungin puolella.

  

Kaupungin valot houkuttavat horisontissa.

 

15.1.2010